ads

Slider[Style1]

Style2


Who I think will win and who I think should win at the The 85th Annual Academy Awards:

Best Picture:
Will win: Argo
Should win: Lincoln

Other nominees:
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Will win: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Should win: Joaquin Phoenix (The Master)

Other nominees:
Bradley Cooper (Silver Linings Playbook)
Hugh Jackman (Les Misérables)
Denzel Washington (Flight)

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Will win: Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Should win: Naomi Watts (Lo imposible)

Ohter nominees:
Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
Emmanuelle Riva (Amour)
Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Will win: Christoph Waltz (Django Unchained)
Should win: Alan Arkin (Argo)

Other nominees:
Robert De Niro (Silver Linings Playbook)
Philip Seymour Hoffman (The Master)
Tommy Lee Jones (Lincoln)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Will win: Anne Hathaway (Les Misérables)
Should win: Sally Field (Lincoln)

Other nominees:
Amy Adams (The Master)
Helen Hunt (The Sessions)
Jacki Weaver (Silver Linings Playbook)

Best Achievement in Directing
Will win: Steven Spielberg (Lincoln)
Should win: Ang Lee (Life of Pi)

Other nominees:
Michael Haneke (Amour)
David O. Russell (Silver Linings Playbook)

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Will win: Quentin Tarantino (Django Unchained)
Should win: Quentin Tarantino (Django Unchained)

Other nominees:
Michael Haneke (Amour)
John Gatins (Flight)
Wes Anderson, Roman Coppola (Moonrise Kingdom)
Mark Boal (Zero Dark Thirty)

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Will win: Chris Terrio (Argo)
Should win: Tony Kushner (Lincoln)

Other nominees:
Lucy Alibar & Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild)
David Magee (Life of Pi)
David O. Russell (Silver Linings Playbook)

Best Animated Feature Film of the Year
Will win: Brave
Should win: ParaNorman

Other nominees:

Best Foreign Language Film of the Year
Will win: Amour
Should win: Amour

Other nominees:
Rebelle
No
En kongelig affære
Kon-Tiki

Best Achievement in Cinematography
Will win: Janusz Kaminski (Lincoln)
Should win: Janusz Kaminski (Lincoln)

Other nominees:
Seamus McGarvey (Anna Karenina)
Robert Richardson (Django Unchained)
Claudio Miranda (Life of Pi)
Roger Deakins (Skyfall)

Best Achievement in Editing
Will win: William Goldenberg (Argo)
Should win: William Goldenberg (Argo)

Other nominees:
Tim Squyres (Life of Pi)
Michael Kahn (Lincoln)
Jay Cassidy & Crispin Struthers (Silver Linings Playbook)
William Goldenberg & Dylan Tichenor (Zero Dark Thirty)

Best Achievement in Production Design
Will win: Eve Stewart & Anna Lynch-Robinson (Les Misérables)
Should win: Eve Stewart & Anna Lynch-Robinson (Les Misérables)

Other nominees:
Sarah Greenwood & Katie Spencer (Anna Karenina)
Dan Hennah, Ra Vincent & Simon Bright (The Hobbit: An Unexpected Journey)
David Gropman & Anna Pinnock (Life of Pi)
Rick Carter & Jim Erickson (Lincoln)

Best Achievement in Costume Design
Will win: Paco Delgado (Les Misérables)
Should win: Paco Delgado (Les Misérables)

Other nominees:
Jacqueline Durran (Anna Karenina)
Joanna Johnston (Lincoln)
Eiko Ishioka (Mirror Mirror)
Colleen Atwood (Snow White and the Huntsman)

Best Achievement in Makeup and Hairstyling
Will win: Lisa Westcott & Julie Dartnell (Les Misérables)
Should win: Lisa Westcott & Julie Dartnell (Les Misérables)

Ohter nominee:
Howard Berger, Peter Montagna & Martin Samuel (Hitchcock)
Peter King, Rick Findlater & Tami Lane (The Hobbit: An Unexpected Journey)

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Will win: Mychael Danna (Life of Pi)
Should win: Mychael Danna (Life of Pi)

Other nominees:
Dario Marianelli (Anna Karenina)
Alexandre Desplat (Argo)
John Williams (Lincoln)
Thomas Newman (Skyfall)

Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Will win: Adele & Paul Epworth "Skyfall" (Skyfall)
Should win: Adele & Paul Epworth "Skyfall" (Skyfall)

Other nominees:
J. Ralph "Before My Time" (Chasing Ice)
Alain Boublil, Claude-Michel Schönberg & Herbert Kretzmer "Suddenly" (Les Misérables)
Mychael Danna & Bombay Jayshree "Pi's Lullaby" (Life of Pi)
Walter Murphy & Seth MacFarlane "Everybody Needs a Best Friend" (Ted)

Best Achievement in Sound Mixing
Will win: Andy Nelson, Mark Paterson & Simon Hayes (Les Misérables)
Should win: Scott Millan, Greg P. Russell & Stuart Wilson (Skyfall)

Other nominees:
John T. Reitz, Gregg Rudloff & José Antonio García (Argo)
Ron Bartlett, Doug Hemphill & Drew Kunin (Life of Pi)
Andy Nelson, Gary Rydstrom & Ron Judkins (Lincoln)

Best Achievement in Sound Editing
Will win: Erik Aadahl & Ethan Van der Ryn (Argo)
Should win: Wylie Stateman (Django Unchained)

Other nominees:
Eugene Gearty & Philip Stockton (Life of Pi)
Per Hallberg & Karen M. Baker (Skyfall)
Paul N.J. Ottosson (Zero Dark Thirty)

Best Achievement in Visual Effects
Will win: Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik De Boer & Donald Elliott (Life of Pi)
Should win: Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley & Martin Hill (Prometheus)

Other nominees:
Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams & Daniel Sudick (The Avengers)
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton & R. Christopher White (The Hobbit: An Unexpected Journey)
Cedric Nicolas-Troyan, Phil Brennan, Neil Corbould & Michael Dawson (Snow White and the Huntsman)

Best Short Film, Animated
Will win: Paperman
Should win: Paperman

Other nominees:

About Frank Veenstra

Watches movies...writes about them...and that's it for now.
«
Next
Newer Post
»
Previous
Older Post

No comments:

Post a Comment


Top